• Światowy Dzień Zespołu Downa

     • Każdemu z nas data 21 marca kojarzy się z rozpoczęciem wiosny- najbardziej kolorowej pory roku. Od 2005 roku tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego akurat 21 marca? Data ta nie jest przypadkowa! Nawiązuje bowiem do trzeciego chromosomu w dwudziestej pierwszej parze chromosomów (21.03), który powoduje występowanie tej wady genetycznej.

      Tego dnia obchodzimy również Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy, którzy solidaryzują się z osobami z Zespołem Downa zakładają tego dnia kolorowe skarpetki – najlepiej nie do pary. Uczniowie klasy VI przygotowali piękną wystawę zdjęć.

      Z tej okazji Pani Jagoda zachęca wszystkich do lektury wartościowych książek, których bohaterami są osoby z Zespołem Downa :

      1. Aleksandra Chmielewska, Bajki bez barier cz. V- Tajemnica znikających ciasteczek – propozycja dla przedszkolaków i uczniów klas I-III
      2. Katarzyna Ryrych, Wyspa mojej siostry – propozycja dla uczniów klas IV-VI
      3. Dorota Terakowska, Poczwarka – propozycja dla uczniów klas VII-VIII
     • Dzień Liczby Pi

     • Dzień Liczby PI

      ______________________

      W tym roku już poraz kolejny musieliśmy obchodzić światowy Dzień Liczby Pi w formie online. Z racji tego, iż tym razem 14 marca wypadł w niedziele, w naszej szkole już w piątek odbyły się ciekawe Pi-lekcje.

      Uczniowie dowiedzieli się jaki jest związek pomiędzy Liczbą Pi, a Ludolfiną czy stałą Archimedesa, poznali rozwinięcie dziesiętne liczby (nawet do biliona cyfr po przecinku) oraz mieli możliwość sprawdzić czy to prawda, że każda data urodzenia znajduje się w rozwinięciu liczby π.

      Starsze klasy mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat ludolfiny w "Pilionerach" oraz poznać nazwisko sławnego fizyka, który obchodzi swoje urodziny właśnie 14 marca.

      Ponadto nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Zaπszmy π". Na podstawie podesłanych zdjęć utworzono szkolne rozwinięcie liczby Pi.

      Odniesienia do tego dnia nie zabrakło również w kuchni. Powstało wiele pyszności, które bez wątpienia umiliły świętowanie 14 marca.

      Chętni uczniowie wykonali również plakaty dotyczące Liczby Pi, tym samym mogąc wziąć udział w konkursie plastycznym organizowanym w naszej szkole. Wyniki niebawem :)

     • Wiosenny spacer dla Olgi

     • Drodzy Uczniowie,

      przyłączamy się do wspaniałej akcji "Wiosenny spacer dla Olgi". Wykonajcie w domu rysunek, laurkę (może być ich kilka) i przynieście je do naszej szkoły do dnia 18.03.

      Waszymi pracami zostanie udekorowana trasa Pobiedziska-Kiszkowo,którą przejdzie wiosenny korowód w dniu 21.03.2021.

      Razem dla Olgi!

     • Dzień Kobiet 2021

     • Jest w roku taki dzień,

      W którym smutki idą w cień,

      Więc z okazji dnia tego

      Życzymy Wam wszystkiego najlepszego,

      Dużo zdrowia i radości,

      Szczęścia w życiu i miłości,

      Moc najpiękniejszych wrażeń

      I spełnienia wszystkich marzeń

       

     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

      Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

      Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

      żródło: https://ipn.gov.pl/

     • Dzień Patrona

     • 25 lutego był wyjątkowym dniem dla naszej szkoły.

      W tym dniu obchodziliśmy 36-lecie nadania szkole imienia Profesora Józefa Kostrzewskiego oraz świętowaliśmy  136 rocznicę Jego urodzin.

      Z tej okazji uczniowie klasy VII krótko przedstawili życiorys profesora.  Film

      Natomiast klasa I w sposób nietypowy uczciła pamięć profesora Józefa Kostrzewskiego.

      Najpierw poznaliśmy na czym polega praca archeologa. Następnie dzieci same mogły prowadzić prace wykopaliskowe na przygotowanych stanowiskach na placu zabaw. Ukryte w ziemi skarby po oczyszczeniu i złożeniu w całość wskazały miejsce w którym znajduje się wskazówka do dalszych działań . W starym zegarze w bibliotece , w książkach i w kuferku uczniowie znaleźli materiały z których dowiedzieli się czym zajmował się nasz patron . Na koniec poszliśmy zapalić znicz na grobie rodziców Józefa Kostrzewskiego , a następnie odszukaliśmy miejsce w którym kiedyś stał rodzinny dom profesora.

     • Dzień Języka Ojczystego

     •  

      21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany także Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, aby upamiętnić ważne wydarzenie. W 1952 roku w Bangladeszu miała miejsce demonstracja, podczas której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W czasie jej trwania zginęło pięciu młodych ludzi.

      Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII przygotowali plakaty, które przypominają nam o codziennym używaniu poprawnej polszczyzny.

      Spójrzcie tylko na te przepiękne prace!

      Klik

       

       

       

     • Najciekawsze przebranie karnawałowe - wyniki!

     • Drogie Dzieci, Drodzy Rodzice!!

      Został rozstrzygnięty szkolny konkurs NAJCIEKAWSZE PRZEBRANIE KARNAWAŁOWE

      Przebrania były oceniane wg kryteriów takich jak:

      - pomysłowość,

      - estetyka wykonanego stroju,

      - wkład pracy.

      Konkurs został przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych:

      1) dzieci z Oddziału Przedszkolnego do klasy trzeciej,

      2) od klasy czwartej do klasy ósmej.

      Wszystkie prace okazały się być piękne i pomysłowe.

      WYNIKI:

      W pierwszej kategorii:

      I miejsce: Piotr i Agata O. (ex aequo) - Oddział Przedszkolny

      II miejsce: Kajetan N. - Oddział Przedszkolny

      III miejsce: Olga C. - klasa I

      wyróżnienia:

      - Maja S. - klasa I

      - Janek L. - klasa I

      - Hubert M. - klasa I

      - Filip P. - klasa I

      - Tomasz K. - klasa III

      - Oliwia P. - klasa III

      W drugiej kategorii:

      I miejsce: Astrid L. - klasa IV

      II miejsce - Daniel C. - klasa IV

      III miejsce- Anna Rz. i Klaudia W. (ex aequo) - klasa IV

      wyróżnienia:

      - Juliusz B. - klasa IV

      - Radosław Sz. - klasa IV

      - Wiktoria P. - klasa IV

      - Konrad L. - klasa VIII

      Dziękujemy dzieciom za udział, a rodzicom za zaangażowanie i za udział w wspólnej zabawie.

      GRATULUJEMY !!!

      __________________________________

      K. P.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

     •  

      W mijający tygodniu towarzyszyła nam profilaktyka bezpiecznego korzystania z Internetu.

      Inicjatywa ta jest obchodzona od 2004 roku. Na początku Dzień Bezpiecznego Internetu świętowany był tylko w krajach europejskich, ale już od wielu lat DBI celebrowany jest również poza Europą.

      "DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. " SaferInternet.

      W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł we wtorek, 9 lutego, jednak tak jak wspomnieliśmy w naszej szkole uczniowie celebrowali go przez całe 5 dni.

      Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi niebezpieczeństwami czyhającymi w cyberprzestrzeni. Klasa IV miała możliwość przybliżenia problemu dzięki serii filmików "Owce w sieci". Starsze klasy poznały pojęcie Phishing'u, czyli metody oszustwa i wyłudzania informacji w Internecie. Ponadto zaprezentowano metody radzenia sobie z przestępczością internetową oraz przybliżono uczniom działanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Tydzień zwieńczyły gry edukacyjne.

      DBI już minął, ale każdy powinien pamiętać o odpowiednim zachowaniu w Internecie oraz mieć świadomość, iż w przypadku napotkania niebezpieczeństwa zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże. 

      _______

      N.Ł.

     • Razem na Święta

     • W tym roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w  "Razem na Świąta".

       

      Jestem ogromnie wdzięczny za to, że aż 12 tys. szkół, placówek oświatowych z całej Polski i nie tylko, z całego świata, wzięło udział w tej bardzo dobrej i wychowawczej akcji – powiedział minister Przemysław Czarnek, podsumowując trzecią edycję akcji „Razem na Święta”. – Dziękuję wszystkim lokalnym organizatorom, nauczycielom, opiekunom, rodzicom, a nade wszystko uczniom, którzy zorganizowali szereg znakomitych inicjatyw charytatywnych – dodał minister. 

      Minister Edukacji i Nauki zwrócił także uwagę na wychowawczy wymiar akcji oraz podkreślił, że działania realizowane przez uczniów i nauczycieli są wyrazem empatii.

       

      Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne SP im. prof. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie serdecznie dziękują wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję ;)

     • Dzień Babci i Dziadka

     • 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Dwa wyjątkowe dni, których w tym roku nie mogliśmy wspólnie świętować . Mimo tego przedszkolaki wykonały dla swoich dziadków upominki oraz dyplomy i nagrały dla nich wyjątkowe życzenia. 

      Klasa III w imieniu całej społeczności szkolnej przesłała dziadkom życzenia oraz zaśpiewała piosenkę. 

       

      Wszystkim Babciom i Dziadkom  dużo zdrowia, siły, spokoju ducha, radości z wnuków i wielu szczęśliwych lat życzy Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Węglewie :)

       

     • Rozstrzygnięcie konkursu na Najciekawszą Ozdobę Świąteczną

     • Witamy wszystkich w nowym roku! :)

      Miło nam ogłosić, że Konkurs na Najciekawszą Ozdobę Świąteczną został rozstrzygnięty

      Klasy 0-3

      I miejsce Tymon Walkowiak

      II miejsce Patrycja Żurek

      III miejsce Kajetan Nowacki

      Klasy 4-8

      I miejsce Anna Rzempała

      II miejsce Nadia Gryczyńska

      III miejsce Sara Krasucka

       

      Dla wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie przygotowane są dyplomy. Gratulacje!!!

     • Ozdoby świąteczne

     • Jeszcze przed świętami uczniowie klasy IV i VI w ramach lekcji techniki wykonali ozdoby świąteczne. Nie mamy wątpliwości co do tego, że prace nadal pięknie ozdabiają Wasze domy :) 

     • Wesołych Świąt!

     • Powodzenia i walki, sukcesu i darów w postaci cech charakteru,

      Uśmiechu, przyjaciół, pogody ducha.

      Słońca świecącego w dni ciemne i pochmurne!

      Dróg dobrych i ścieżyn życia, losu łatwego!

      Zdrowia by móc w nim brnąć, dobrego ducha wiary i myśli w roku ...

     • Niepodległa do hymnu

     • "Niepodległa do hymnu"

      __________________________

      Ponownie wzięliśmy udział w akcji "Niepodległa do hymnu". W tym roku musieliśmy zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest koronawirus.

      Ale udało się!

      Kolejny rok cała Polska odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Tym razem jednak śpiewaliśmy w mniejszym gronie, kameralnie, wśród najbliższej rodziny lub wirtualnie.

      Daliśmy w ten sposób świadectwo wspólnoty, która nawet w niesprzyjających warunkach potrafi się zjednoczyć i wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

     • 11 listopada

     • “11 Listopada”  L. Wiszniewski

      „Dzisiaj wielka jest rocznica

      Jedenasty Listopada!...

      Tym, co zmarli za ojczyznę

      Hołd wdzięczności Polska składa…”

       

      Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Jeszcze niedawno odwiedzaliśmy naszych bliskich zmarłych na cmentarzach.

      Kolejną wyjątkową kartką z kalendarza jest dzień 11 listopada. Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości- święto każdego Polaka. Państwo polskie zniknęło z map na prawie 123 lata. Polacy ze wszystkich sił walczyli o wolność swoją, ale także naszą. Nie tracili ducha. Wiedzieli, że jeśli nauczą swoje dzieci jak być Polakami – Polska będzie w ich sercach. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa i wydarzyło się coś niespodziewanego: zaborcy przegrali wojnę. Państwo polskie miało olbrzymią szansę na odbudowę! Józef Piłsudski przejął władzę nad wojskiem, a wkrótce został naczelnikiem państwa.

      Jagoda Pawłowska

       

      ______________________________________________

      Prace autorstwa uczniów klasy IV zatytuowane "Dom - moja ojczyzna".

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa w Węglewie im. prof. Józefa Kostrzewskiego
   • szkolaweglewo@wp.pl
   • 061 8177 046
   • Szkoła Podstawowa w Węglewie im. prof. J. Kostrzewskiego, 62-010 Pobiedziska
   • http://spweglewo.biposwiata.pl Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) informuję, że: 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Prof. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie tel: 618177046, e-mail: szkolaweglewo@wp.pl 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w Szkole Podstawowej im. Prof. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie możliwy jest pod numerem tel. 618177046. 3. Dane osobowe Pana/i/ będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a, c ogólnego rozporządzenie j/w o ochronie danych oraz Kodeksu Pracy – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 108). Podstawą legalności przetwarzania są cele wynikające z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora (realizacja statutowych zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych w placówce). 4. Odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe Pana/Pani będą przechowywane przez okres wskazany w przepisach o archiwizacji lub innych przepisach prawa. 6. Posiada Pan/Pani prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do cofnięcia zgody – nie obowiązuje, jeśli dane przetwarzane są na podstawie przepisów prawa. 7. Przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych. 8. Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe ze względu na przepisy prawa pracy, a w pozostałym zakresie jest dobrowolne.
 • Galeria zdjęć

   brak danych