• Światowy Dzień Zespołu Downa

     • Każdemu z nas data 21 marca kojarzy się z rozpoczęciem wiosny- najbardziej kolorowej pory roku. Od 2005 roku tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego akurat 21 marca? Data ta nie jest przypadkowa! Nawiązuje bowiem do trzeciego chromosomu w dwudziestej pierwszej parze chromosomów (21.03), który powoduje występowanie tej wady genetycznej.

      Tego dnia obchodzimy również Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy, którzy solidaryzują się z osobami z Zespołem Downa zakładają tego dnia kolorowe skarpetki – najlepiej nie do pary. Uczniowie klasy VI przygotowali piękną wystawę zdjęć.

      Z tej okazji Pani Jagoda zachęca wszystkich do lektury wartościowych książek, których bohaterami są osoby z Zespołem Downa :

      1. Aleksandra Chmielewska, Bajki bez barier cz. V- Tajemnica znikających ciasteczek – propozycja dla przedszkolaków i uczniów klas I-III
      2. Katarzyna Ryrych, Wyspa mojej siostry – propozycja dla uczniów klas IV-VI
      3. Dorota Terakowska, Poczwarka – propozycja dla uczniów klas VII-VIII
     • Dzień Liczby Pi

     • Dzień Liczby PI

      ______________________

      W tym roku już poraz kolejny musieliśmy obchodzić światowy Dzień Liczby Pi w formie online. Z racji tego, iż tym razem 14 marca wypadł w niedziele, w naszej szkole już w piątek odbyły się ciekawe Pi-lekcje.

      Uczniowie dowiedzieli się jaki jest związek pomiędzy Liczbą Pi, a Ludolfiną czy stałą Archimedesa, poznali rozwinięcie dziesiętne liczby (nawet do biliona cyfr po przecinku) oraz mieli możliwość sprawdzić czy to prawda, że każda data urodzenia znajduje się w rozwinięciu liczby π.

      Starsze klasy mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat ludolfiny w "Pilionerach" oraz poznać nazwisko sławnego fizyka, który obchodzi swoje urodziny właśnie 14 marca.

      Ponadto nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Zaπszmy π". Na podstawie podesłanych zdjęć utworzono szkolne rozwinięcie liczby Pi.

      Odniesienia do tego dnia nie zabrakło również w kuchni. Powstało wiele pyszności, które bez wątpienia umiliły świętowanie 14 marca.

      Chętni uczniowie wykonali również plakaty dotyczące Liczby Pi, tym samym mogąc wziąć udział w konkursie plastycznym organizowanym w naszej szkole. Wyniki niebawem :)

     • Wiosenny spacer dla Olgi

     • Drodzy Uczniowie,

      przyłączamy się do wspaniałej akcji "Wiosenny spacer dla Olgi". Wykonajcie w domu rysunek, laurkę (może być ich kilka) i przynieście je do naszej szkoły do dnia 18.03.

      Waszymi pracami zostanie udekorowana trasa Pobiedziska-Kiszkowo,którą przejdzie wiosenny korowód w dniu 21.03.2021.

      Razem dla Olgi!

     • Dzień Kobiet 2021

     • Jest w roku taki dzień,

      W którym smutki idą w cień,

      Więc z okazji dnia tego

      Życzymy Wam wszystkiego najlepszego,

      Dużo zdrowia i radości,

      Szczęścia w życiu i miłości,

      Moc najpiękniejszych wrażeń

      I spełnienia wszystkich marzeń

       

     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

      Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

      Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

      żródło: https://ipn.gov.pl/

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa w Węglewie im. prof. Józefa Kostrzewskiego
    • szkolaweglewo@wp.pl
    • 061 8177 046
    • Szkoła Podstawowa w Węglewie im. prof. J. Kostrzewskiego, 62-010 Pobiedziska Poland
    • http://spweglewo.biposwiata.pl Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) informuję, że: 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Prof. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie tel: 618177046, e-mail: szkolaweglewo@wp.pl 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w Szkole Podstawowej im. Prof. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie możliwy jest pod numerem tel. 618177046. 3. Dane osobowe Pana/i/ będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a, c ogólnego rozporządzenie j/w o ochronie danych oraz Kodeksu Pracy – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 108). Podstawą legalności przetwarzania są cele wynikające z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora (realizacja statutowych zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych w placówce). 4. Odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe Pana/Pani będą przechowywane przez okres wskazany w przepisach o archiwizacji lub innych przepisach prawa. 6. Posiada Pan/Pani prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do cofnięcia zgody – nie obowiązuje, jeśli dane przetwarzane są na podstawie przepisów prawa. 7. Przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych. 8. Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe ze względu na przepisy prawa pracy, a w pozostałym zakresie jest dobrowolne.
   • Logowanie