• Niepodległa do hymnu

• "Niepodległa do hymnu"

__________________________

Ponownie wzięliśmy udział w akcji "Niepodległa do hymnu". W tym roku musieliśmy zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest koronawirus.

Ale udało się!

Kolejny rok cała Polska odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Tym razem jednak śpiewaliśmy w mniejszym gronie, kameralnie, wśród najbliższej rodziny lub wirtualnie.

Daliśmy w ten sposób świadectwo wspólnoty, która nawet w niesprzyjających warunkach potrafi się zjednoczyć i wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

• 11 listopada

• “11 Listopada”  L. Wiszniewski

„Dzisiaj wielka jest rocznica

Jedenasty Listopada!...

Tym, co zmarli za ojczyznę

Hołd wdzięczności Polska składa…”

Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Jeszcze niedawno odwiedzaliśmy naszych bliskich zmarłych na cmentarzach.

Kolejną wyjątkową kartką z kalendarza jest dzień 11 listopada. Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości- święto każdego Polaka. Państwo polskie zniknęło z map na prawie 123 lata. Polacy ze wszystkich sił walczyli o wolność swoją, ale także naszą. Nie tracili ducha. Wiedzieli, że jeśli nauczą swoje dzieci jak być Polakami – Polska będzie w ich sercach. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa i wydarzyło się coś niespodziewanego: zaborcy przegrali wojnę. Państwo polskie miało olbrzymią szansę na odbudowę! Józef Piłsudski przejął władzę nad wojskiem, a wkrótce został naczelnikiem państwa.

Jagoda Pawłowska

Prace autorstwa uczniów klasy IV zatytuowane "Dom - moja ojczyzna".