• Przedmiotowy system oceniania

        • Przedmiotowy System Oceniania

          z matematyki

          ucznia Szkoły Podstawowej w Węglewie

           


          WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY


          Ocena niedostateczna

          Uczeń nie opanował wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej nauczania matematyki w danej klasie, a braki w wiadomościach uniemożliwiają uczniowi dalsze zdobywanie wiedzy z matematyki. Nie jest wstanie rozwiązać zadań o niewielkim stopniu trudności. Nie wykazuje chęci zdobycia wiedzy.

          Ocena dopuszczająca

          Uczeń ma braki w opanowaniu treści zawartych w podstawie programowej. Dotychczasowe braki wiedzy  ucznia nie przekreślają możliwości uzyskania przez niego podstawowej wiedzy z matematyki w toku dalszej nauki. Uczeń rozwiązuje typowe zadania  o niewielkim stopniu trudności. Uczeń wykazuje chęci zdobywania wiedzy.

          Ocena dostateczna

          Uczeń opanował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach podstawowych. Rozwiązuje typowe zadania o średnim stopniu  trudności.

          Ocena dobra

          Uczeń w pełni opanował  wiadomości i umiejętności określone w poziomie podstawowym, częściowo spełnia wymagania ponad podstawowe, czyli w dużym stopniu zna materiał określony programem nauczania. Poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje samodzielnie typowe zadania.

          Ocena bardzo dobra

          Uczeń opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania matematyki w danej klasie. Sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami. Samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy . Stosuje zdobytą wiedzę w sytuacjach nowych.

          Ocena celująca

          Uczeń spełnił wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą oraz rozwiązuje wskazane zadanie wykraczające poza treści programowe. Uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania. Sprawnie posługuje się zdobytą wiedzą w rozwiązywaniu problemów. Proponuje rozwiązania nietypowe. Osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach.

          Sposoby sprawdzania wiedzy ucznia z matematyki:

               sprawdziany z działu
          kartkówki obejmujące 3 ostatnie tematy lekcyjne lub zagadnienia określone przez nauczyciela

               odpowiedzi ustne

               cenianie prac domowych, dodatkowych zadań

               aktywność ucznia na lekcji


          Sprawdzian z działu jest obowiązkowy. Jeśli uczeń był nieobecny w szkole pisze zaległy sprawdzian w ciągu tygodnia. Sprawdzian jest zapowiedziany z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzony lekcją powtórzeniową, na którą uczeń powinien być przygotowany.


          Sprawdziany oceniane będą według skali procentowej:

           

          Celujący   95 – 100 %  i  zadanie dodatkowe

          Bdb          91 – 100 %

          Db +         85 – 90 %

          db            71 – 84 %

          dst +        65 - 70 %

          dst             51 – 64 %

          dop +       45 – 50 %

          dop            30 – 44 %

          ndst        0 – 29 %


          Ocenę niedostateczną ze sprawdzianu z działu uczeń jest zobowiązany poprawić w ciągu tygodnia.

          Dwa razy w ciągu semestru uczeń może zgłosić brak zadania domowego. Nieodrobione zadanie musi uzupełnić do następnej lekcji.

          Aktywność ucznia podczas lekcji będzie nagradzana znakiem +. Za cztery plusy, otrzymuje ocenę bdb. Za brak zeszytu, ćwiczeń podręcznika lub negatywną postawę na lekcji uczeń otrzymuje minus. Za cztery minusy uczeń otrzyma ocenę niedostateczną. Na lekcje matematyki uczniowie przynoszą zeszyt ćwiczenia, podręcznik oraz przybory geometryczne.

          Uczeń prowadzi systematycznie zeszyt przedmiotowy i w razie nieobecności na lekcji uzupełnia zaległe notatki oraz zadania domowe.


          Obowiązuje od 1 września 2008.