JUBILEUSZE UAM w Po

PIKNIK NAUKOWY UAM 2004

Węglewo to wieś z bogatymi tradycjami, ponieważ tu urodził się jeden z założycieli UAM w Poznaniu prof. Józef  Kostrzewski. W tym roku przypadła 85 rocznica utworzenia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dlatego część uroczystości rocznicowych odbyła się również w  Węglewie. Jej organizatorami byli :Sołectwo Węglewo, Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska, Szkoła Podstawowa  im .prof. J. Kostrzewskiego w Węglewie  oraz Oddział Regionalny PTTK W Pobiedziskach.

Zorganizowany z tej okazji Festyn  w dniu 8 maja 2004 roku  rozpoczął „PIKNIK NAUKOWY”     obejmujący  pokazy doświadczeń  przygotowanych  przez  pracowników naukowych Wydziału Fizyki i Chemii UAM  oraz  prezentacje  archeologów z Biskupina.

W samo południe ruszyła meta I Zlotu Rowerowego Sympatyków UAM-Węglewo 2004, którego Honorowym Patronem był Rektor  UAM  prof. Stanisław Lorenc, a Honorowym Komandorem Senator RP dr W.Łęcki.

Przybywający na metę rajdu przywitały wspaniałe występy artystyczne i pokazy wszystkich gminnych placówek oświatowych oraz akrobacje lotnicze  w wykonaniu pilotów z Areoklubu  Poznańskiego. O godz.15.00 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości rocznicowych prowadzona pod hasłem „UAM-NASZ  UNIWERSYTET” z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego S. Mikołajczaka i Rektorów Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Gospodarze uroczystości Burmistrz  M. Podsada  i Sołtys wsi Węglewo M. Godek powitali przybyłych gości; marszałka, senatorów, posłów, radnych powiatowych i gminnych oraz delegację UAM.

Po kurtuazyjnych wystąpieniach gospodarzy i gości oraz okolicznościowym, bardzo ciekawym programie artystycznym w wykonaniu  dzieci z naszej szkoły oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z  OKiS w Pobiedziskach, oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej miejsce urodzenia Józefa Kostrzewskiego, jednego z czterech założycieli Uniwersytetu Poznańskiego oraz na grobach jego rodziców. Wieczorem mimo niesprzyjających warunków pogodowych odbyła się zabawa ludowa dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Szkoła Podstawowa w Węglewie im. prof. J. Kostrzewskiego, 62-010 Pobiedziska