• Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Każdemu z nas data 21 marca kojarzy się z rozpoczęciem wiosny- najbardziej kolorowej pory roku. Od 2005 roku tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego akurat 21 marca? Data ta nie jest przypadkowa! Nawiązuje bowiem do trzeciego chromosomu w dwudziestej pierwszej parze chromosomów (21.03), który powoduje występowanie tej wady genetycznej.

            Tego dnia obchodzimy również Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy, którzy solidaryzują się z osobami z Zespołem Downa zakładają tego dnia kolorowe skarpetki – najlepiej nie do pary. Uczniowie klasy VI przygotowali piękną wystawę zdjęć.

            Z tej okazji Pani Jagoda zachęca wszystkich do lektury wartościowych książek, których bohaterami są osoby z Zespołem Downa :

            1. Aleksandra Chmielewska, Bajki bez barier cz. V- Tajemnica znikających ciasteczek – propozycja dla przedszkolaków i uczniów klas I-III
            2. Katarzyna Ryrych, Wyspa mojej siostry – propozycja dla uczniów klas IV-VI
            3. Dorota Terakowska, Poczwarka – propozycja dla uczniów klas VII-VIII
          • Dzień Liczby Pi

          • Dzień Liczby PI

            ______________________

            W tym roku już poraz kolejny musieliśmy obchodzić światowy Dzień Liczby Pi w formie online. Z racji tego, iż tym razem 14 marca wypadł w niedziele, w naszej szkole już w piątek odbyły się ciekawe Pi-lekcje.

            Uczniowie dowiedzieli się jaki jest związek pomiędzy Liczbą Pi, a Ludolfiną czy stałą Archimedesa, poznali rozwinięcie dziesiętne liczby (nawet do biliona cyfr po przecinku) oraz mieli możliwość sprawdzić czy to prawda, że każda data urodzenia znajduje się w rozwinięciu liczby π.

            Starsze klasy mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat ludolfiny w "Pilionerach" oraz poznać nazwisko sławnego fizyka, który obchodzi swoje urodziny właśnie 14 marca.

            Ponadto nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Zaπszmy π". Na podstawie podesłanych zdjęć utworzono szkolne rozwinięcie liczby Pi.

            Odniesienia do tego dnia nie zabrakło również w kuchni. Powstało wiele pyszności, które bez wątpienia umiliły świętowanie 14 marca.

            Chętni uczniowie wykonali również plakaty dotyczące Liczby Pi, tym samym mogąc wziąć udział w konkursie plastycznym organizowanym w naszej szkole. Wyniki niebawem :)

          • Wiosenny spacer dla Olgi

          • Drodzy Uczniowie,

            przyłączamy się do wspaniałej akcji "Wiosenny spacer dla Olgi". Wykonajcie w domu rysunek, laurkę (może być ich kilka) i przynieście je do naszej szkoły do dnia 18.03.

            Waszymi pracami zostanie udekorowana trasa Pobiedziska-Kiszkowo,którą przejdzie wiosenny korowód w dniu 21.03.2021.

            Razem dla Olgi!

          • Dzień Kobiet 2021

          • Jest w roku taki dzień,

            W którym smutki idą w cień,

            Więc z okazji dnia tego

            Życzymy Wam wszystkiego najlepszego,

            Dużo zdrowia i radości,

            Szczęścia w życiu i miłości,

            Moc najpiękniejszych wrażeń

            I spełnienia wszystkich marzeń

             

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

            Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

            Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

            żródło: https://ipn.gov.pl/

          • Dzień Patrona

          • 25 lutego był wyjątkowym dniem dla naszej szkoły.

            W tym dniu obchodziliśmy 36-lecie nadania szkole imienia Profesora Józefa Kostrzewskiego oraz świętowaliśmy  136 rocznicę Jego urodzin.

            Z tej okazji uczniowie klasy VII krótko przedstawili życiorys profesora.  Film

            Natomiast klasa I w sposób nietypowy uczciła pamięć profesora Józefa Kostrzewskiego.

            Najpierw poznaliśmy na czym polega praca archeologa. Następnie dzieci same mogły prowadzić prace wykopaliskowe na przygotowanych stanowiskach na placu zabaw. Ukryte w ziemi skarby po oczyszczeniu i złożeniu w całość wskazały miejsce w którym znajduje się wskazówka do dalszych działań . W starym zegarze w bibliotece , w książkach i w kuferku uczniowie znaleźli materiały z których dowiedzieli się czym zajmował się nasz patron . Na koniec poszliśmy zapalić znicz na grobie rodziców Józefa Kostrzewskiego , a następnie odszukaliśmy miejsce w którym kiedyś stał rodzinny dom profesora.

          • Dzień Języka Ojczystego

          •  

            21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany także Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, aby upamiętnić ważne wydarzenie. W 1952 roku w Bangladeszu miała miejsce demonstracja, podczas której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W czasie jej trwania zginęło pięciu młodych ludzi.

            Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII przygotowali plakaty, które przypominają nam o codziennym używaniu poprawnej polszczyzny.

            Spójrzcie tylko na te przepiękne prace!

            Klik

             

             

             

          • Najciekawsze przebranie karnawałowe - wyniki!

          • Drogie Dzieci, Drodzy Rodzice!!

            Został rozstrzygnięty szkolny konkurs NAJCIEKAWSZE PRZEBRANIE KARNAWAŁOWE

            Przebrania były oceniane wg kryteriów takich jak:

            - pomysłowość,

            - estetyka wykonanego stroju,

            - wkład pracy.

            Konkurs został przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych:

            1) dzieci z Oddziału Przedszkolnego do klasy trzeciej,

            2) od klasy czwartej do klasy ósmej.

            Wszystkie prace okazały się być piękne i pomysłowe.

            WYNIKI:

            W pierwszej kategorii:

            I miejsce: Piotr i Agata O. (ex aequo) - Oddział Przedszkolny

            II miejsce: Kajetan N. - Oddział Przedszkolny

            III miejsce: Olga C. - klasa I

            wyróżnienia:

            - Maja S. - klasa I

            - Janek L. - klasa I

            - Hubert M. - klasa I

            - Filip P. - klasa I

            - Tomasz K. - klasa III

            - Oliwia P. - klasa III

            W drugiej kategorii:

            I miejsce: Astrid L. - klasa IV

            II miejsce - Daniel C. - klasa IV

            III miejsce- Anna Rz. i Klaudia W. (ex aequo) - klasa IV

            wyróżnienia:

            - Juliusz B. - klasa IV

            - Radosław Sz. - klasa IV

            - Wiktoria P. - klasa IV

            - Konrad L. - klasa VIII

            Dziękujemy dzieciom za udział, a rodzicom za zaangażowanie i za udział w wspólnej zabawie.

            GRATULUJEMY !!!

            __________________________________

            K. P.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

          •  

            W mijający tygodniu towarzyszyła nam profilaktyka bezpiecznego korzystania z Internetu.

            Inicjatywa ta jest obchodzona od 2004 roku. Na początku Dzień Bezpiecznego Internetu świętowany był tylko w krajach europejskich, ale już od wielu lat DBI celebrowany jest również poza Europą.

            "DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. " SaferInternet.

            W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł we wtorek, 9 lutego, jednak tak jak wspomnieliśmy w naszej szkole uczniowie celebrowali go przez całe 5 dni.

            Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi niebezpieczeństwami czyhającymi w cyberprzestrzeni. Klasa IV miała możliwość przybliżenia problemu dzięki serii filmików "Owce w sieci". Starsze klasy poznały pojęcie Phishing'u, czyli metody oszustwa i wyłudzania informacji w Internecie. Ponadto zaprezentowano metody radzenia sobie z przestępczością internetową oraz przybliżono uczniom działanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Tydzień zwieńczyły gry edukacyjne.

            DBI już minął, ale każdy powinien pamiętać o odpowiednim zachowaniu w Internecie oraz mieć świadomość, iż w przypadku napotkania niebezpieczeństwa zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże. 

            _______

            N.Ł.

          • Razem na Święta

          • W tym roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w  "Razem na Świąta".

             

            Jestem ogromnie wdzięczny za to, że aż 12 tys. szkół, placówek oświatowych z całej Polski i nie tylko, z całego świata, wzięło udział w tej bardzo dobrej i wychowawczej akcji – powiedział minister Przemysław Czarnek, podsumowując trzecią edycję akcji „Razem na Święta”. – Dziękuję wszystkim lokalnym organizatorom, nauczycielom, opiekunom, rodzicom, a nade wszystko uczniom, którzy zorganizowali szereg znakomitych inicjatyw charytatywnych – dodał minister. 

            Minister Edukacji i Nauki zwrócił także uwagę na wychowawczy wymiar akcji oraz podkreślił, że działania realizowane przez uczniów i nauczycieli są wyrazem empatii.

             

            Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne SP im. prof. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie serdecznie dziękują wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję ;)

          • Dzień Babci i Dziadka

          • 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Dwa wyjątkowe dni, których w tym roku nie mogliśmy wspólnie świętować . Mimo tego przedszkolaki wykonały dla swoich dziadków upominki oraz dyplomy i nagrały dla nich wyjątkowe życzenia. 

            Klasa III w imieniu całej społeczności szkolnej przesłała dziadkom życzenia oraz zaśpiewała piosenkę. 

             

            Wszystkim Babciom i Dziadkom  dużo zdrowia, siły, spokoju ducha, radości z wnuków i wielu szczęśliwych lat życzy Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Węglewie :)

             

          • Rozstrzygnięcie konkursu na Najciekawszą Ozdobę Świąteczną

          • Witamy wszystkich w nowym roku! :)

            Miło nam ogłosić, że Konkurs na Najciekawszą Ozdobę Świąteczną został rozstrzygnięty

            Klasy 0-3

            I miejsce Tymon Walkowiak

            II miejsce Patrycja Żurek

            III miejsce Kajetan Nowacki

            Klasy 4-8

            I miejsce Anna Rzempała

            II miejsce Nadia Gryczyńska

            III miejsce Sara Krasucka

             

            Dla wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie przygotowane są dyplomy. Gratulacje!!!

          • Ozdoby świąteczne

          • Jeszcze przed świętami uczniowie klasy IV i VI w ramach lekcji techniki wykonali ozdoby świąteczne. Nie mamy wątpliwości co do tego, że prace nadal pięknie ozdabiają Wasze domy :) 

          • Wesołych Świąt!

          • Powodzenia i walki, sukcesu i darów w postaci cech charakteru,

            Uśmiechu, przyjaciół, pogody ducha.

            Słońca świecącego w dni ciemne i pochmurne!

            Dróg dobrych i ścieżyn życia, losu łatwego!

            Zdrowia by móc w nim brnąć, dobrego ducha wiary i myśli w roku ...

          • Niepodległa do hymnu

          • "Niepodległa do hymnu"

            __________________________

            Ponownie wzięliśmy udział w akcji "Niepodległa do hymnu". W tym roku musieliśmy zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest koronawirus.

            Ale udało się!

            Kolejny rok cała Polska odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Tym razem jednak śpiewaliśmy w mniejszym gronie, kameralnie, wśród najbliższej rodziny lub wirtualnie.

            Daliśmy w ten sposób świadectwo wspólnoty, która nawet w niesprzyjających warunkach potrafi się zjednoczyć i wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.